Yeni Bahar Desenli İznik Çini Kahve Seti

1.600,00 TL
600,00 TL
Stoklarımızda 1 adet mevcuttur

DİKKATLİ OKUYUNUZ.

Ürünün üzerinde çokça sır çatlağı mevcuttur.  2 metre uzak mesafeden bu çatlaklar fark edilmez. Sipariş ettiğiniz ürün tamamen el işi İznik çinisidir. Sizin de bildiğiniz gibi çinilerin üzeri sır ile kaplıdır.
Çinilerin üzerindeki sırlar çatlama yapabilir bu İznik çinisi için doğal dır. Tarihi Selimiye Camii nin içindeki İznik çinilerin de de sır çatlakları oluşmuştur. Sır çatlağı Kesinlikle defo değildir.

ŞAHDAR; (Çinideki Çatlaklar)

Osmanlıca bir kelime olup dallı, budaklı demektir. Çini eserlerde de nem ve rutubetin meydana getirdiği SIRÇA(Cam eriyiği) üzerindeki çatlaklara ŞAHDAR denir. Her çini bir gün ŞAHDAR yapabilir. Kimisi birkaç günde kimisi ise yüzyıllar sonra. Bu; Biz insanların yaşlandıktan sonra kaçınılmaz hale gelen kırışıklarımız gibi bir olaydır. Osmanlı döneminde ki sanatçılar çini üzerine işledikleri her motif ve renk için değişik anlamalar yükledikleri gibi ŞAHDAR içinde “Âdemoğlu yaşlandıkça nasıl cildi kırışırsa, çini de ŞAHDAR lanır” demiştir.

Ürün Özellikleri;

  • Bahar desenli

  • İznik çini sanatı sır altı tekniği kullanılmıştır

  • Tamamen El İşi

  • 800-1200 Derecede Fırınlanmıştır

  • Şık kadife kutusu ile beraber kargolanır

Desen Bilgisi; Bahar Deseni,

Bu desenin anlamı, baharın doğanın canlanması, yenilenmesi ve bereketin sembolü olmasıdır. İznik çinilerinde bahar deseni, yeni başlangıçları, umudu ve doğanın döngüsünü temsil eden bir motif olarak kabul edilir. Aynı zamanda güzellik, neşe ve canlılık duygularını da ifade eder.

Bahar deseni, çini sanatında sıklıkla kullanılan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun zenginlik ve estetik anlayışını yansıtan bir desen olarak bilinir.

Bahar deseni Türk kültüründe uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Yeniden doğuş: Bahar mevsimi, yeniden doğuş ve yeni başlangıçlar zamanıdır. Bahar deseni, umut ve yenilenmenin sembolü olarak görülebilir.

Büyüme: Bahar mevsimi, büyüme ve yeni bir yaşam zamanıdır. Bahar deseni, potansiyel ve fırsatın sembolü olarak görülebilir.

Güzellik: Bahar mevsimi güzellik ve bolluk zamanıdır. Bahar deseni nezaket ve zarafetin simgesi olarak görülebilir.

Doğa: Bahar mevsimi, doğanın canlandığı bir dönemdir. Yay deseni, her şeyin birbirine bağlılığının bir sembolü olarak görülebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.