Çiçek Bahçesi 30 cm İznik Vazo

6.000,00 TL
3.000,00 TL
Stoklarımızda 1 adet mevcuttur

DİKKATLİ OKUYUNUZ.

Ürünün üzerinde çokça sır çatlağı mevcuttur.  Duvara asıldığında 2 metre uzak mesafeden bu çatlaklar fark edilmez. Sipariş ettiğiniz ürün tamamen el işi İznik çinisidir. Sizin de bildiğiniz gibi çinilerin üzeri sır ile kaplıdır.

Çinilerin üzerindeki sırlar çatlama yapabilir bu İznik çinisi için doğal dır. Tarihi Selimiye Camii nin içindeki İznik çinilerin de de sır çatlakları oluşmuştur. Sır çatlağı Kesinlikle defo değildir.

ŞAHDAR; (Çinideki Çatlaklar)

Osmanlıca bir kelime olup dallı, budaklı demektir. Çini eserlerde de nem ve rutubetin meydana getirdiği SIRÇA(Cam eriyiği) üzerindeki çatlaklara ŞAHDAR denir. Her çini bir gün ŞAHDAR yapabilir. Kimisi birkaç günde kimisi ise yüzyıllar sonra. Bu; Biz insanların yaşlandıktan sonra kaçınılmaz hale gelen kırışıklarımız gibi bir olaydır. Osmanlı döneminde ki sanatçılar çini üzerine işledikleri her motif ve renk için değişik anlamalar yükledikleri gibi ŞAHDAR içinde “Âdemoğlu yaşlandıkça nasıl cildi kırışırsa, çini de ŞAHDAR lanır” demiştir.

Çiçek Bahçesi 30 cm İznik Vazo;

Ürün Özellikleri;

  • Tamamen el işi

  • Kadife kaplı Vip ahşap kutusu ile aynı gün kargo

  • İznik çini sanatı, sır altı tekniği ile üretilmiştir

  • Vazo boy: 30cm (11,811inç)

  • 800-1000 derecede fırınlanmıştır

  • Kutu içinde çiniyi tanıtan İngilizce ve Türkçe açıklama mevcuttur

Desen Bilgisi; Has Bahçe Motifi,

İznik çinilerindeki has bahçe motifi, güzelliğin, huzurun ve cennetin simgesidir. Has bahçe, İslam sanatında popüler bir temadır ve genellikle vaha olarak tasvir edilir. 

İznik çinilerinde has bahçe motifi genellikle stilize bir şekilde tasvir edilmiştir. Çiçekler ve ağaçlar genellikle basitleştirilir ve renkler genellikle parlak ve canlıdır. Özel bahçe motifi genellikle lale, gül, karanfil gibi diğer motiflerle birlikte kullanılır. Bu çiçekler ayrıca güzellik, huzur ve cennet ile ilişkilendirilir.

Has bahçe motifi, hem güzel hem de anlamlı olması nedeniyle İznik çinileri için popüler bir seçimdir. Hayatta güzelliğin, huzurun ve cennetin önemini hatırlatır. Aynı zamanda İslam dünyasının ortak mirasının bir hatırlatıcısıdır.

Has bahçe genellikle mahremiyet ve güvenliği simgeleyen duvarlarla çevrili bir alan olarak tasvir edilir.

Bahçe tipik olarak güzelliği, bolluğu ve doğurganlığı temsil eden çiçeklerle doludur.

İznik çinileri, yüzyıllardır Türkiye'de üretilen güzel ve eşsiz bir sanattır. İznik çinilerinde en çok kullanılan motiflerden biri olan has bahçe motifi, güzelliğin, huzurun ve cennetin yaşamdaki önemini hatırlatır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.